WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Kalama
  • Adna
  • Rainier
  • Onalaska
  • Wahkiakum
  • Napavine
  • Ocosta
  • Pe Ell
  • Ilwaco
  • Raymond
  • South Bend
  • Northwest Christian (Lacey)
2019 Southwest District 4 2B Baseball
SHARE

2019 Southwest District 4

2B Baseball

Finals at WF West High School
Sat, May 4 - Sat, May 11

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults $7.00

Seniors & Students w/ASB $5.00

Tournament Seeding

1Central #1Kalama
2Central #2Adna
3Central #3Rainier
4Central #4Onalaska
5Central #5Wahkiakum
6Central #6Napavine
7Central #7
8Pacific #1Ocosta
9Pacific #2Pe Ell
10Pacific #3Ilwaco
11Pacific #4Raymond
12Pacific #5South Bend
13Pacific #6Northwest Christian (Lacey)
Sat, May 4 - Sat, May 11
Finals at WF West High School
May 4
Play-In Games
  
May 11
  
May 10
  
May 7
  
May 4
at Higher Seed
Bottom team in bracket.
  
May 7
  
May 11
 
#1 South Bend 1
Onalaska 6
           
#5 Onalaska 3
Ocosta 5
      
                 
        
#9 Onalaska 7
Napavine 6
    
#11 Ocosta 0
Adna 2
   
#2 Napavine 16
Ilwaco 0
     
#13 Onalaska 0
Rainier 11
    
#6 Napavine 0
Adna 7
     
              
  
#16 Rainier 4
Ocosta 7
            
#15 Adna 3
Kalama 4
#3 Wahkiakum 10
Raymond 0
    
#14 Wahkiakum 1
Ocosta 7
     
#7 Wahkiakum 1
Kalama 11
     
              
       
#10 Wahkiakum 16
PWV 1
    
#12 Kalama 6
Rainier 1
   
#4 Northwest Chr ( 2
Rainier 16
          
#8 Rainier 15
PWV 3
     
              
#17 Onalaska 0
Wahkiakum 4
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 to State)

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 16
Fourth Place
Loser Game 16
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
Sat, May 4 - Sat, May 11
Finals at WF West High School
May 4
Play-In Games
  
May 11
  
May 10
  
May 7
  
May 4
at Higher Seed
Bottom team in bracket.
  
May 7
  
May 11
 
#1 South Bend 1
Onalaska 6
           
#5 Onalaska 3
Ocosta 5
      
                 
        
#9 Onalaska 7
Napavine 6
    
#11 Ocosta 0
Adna 2
   
#2 Napavine 16
Ilwaco 0
     
#13 Onalaska 0
Rainier 11
    
#6 Napavine 0
Adna 7
     
              
  
#16 Rainier 4
Ocosta 7
            
#15 Adna 3
Kalama 4
#3 Wahkiakum 10
Raymond 0
    
#14 Wahkiakum 1
Ocosta 7
     
#7 Wahkiakum 1
Kalama 11
     
              
       
#10 Wahkiakum 16
PWV 1
    
#12 Kalama 6
Rainier 1
   
#4 Northwest Chr ( 2
Rainier 16
          
#8 Rainier 15
PWV 3
     
              
#17 Onalaska 0
Wahkiakum 4
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 to State)

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Third Place
Winner Game 16
Fourth Place
Loser Game 16
Fifth Place
Winner Game 17
Sixth Place
Loser Game 17
 
Saturday, May 4, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 12:00 PM
TBD
South Bend 1
@Onalaska 6
Onalaska to #5 Out
#2 12:00 PM
TBD
Napavine 16
@Ilwaco 0
Napavine to #6 Out
#3 12:00 PM
TBD
Wahkiakum 10
@Raymond 0
Wahkiakum to #7 Out
#4 12:00 PM
TBD
Northwest Chr (Lacey) 2
@Rainier 16
Rainier to #8 Out
#5 3:00 PM
TBD
Onalaska 3
@Ocosta 5
Ocosta to #11 Onalaska to #9
#6 3:00 PM
TBD
Napavine 0
@Adna 7
Adna to #11 Napavine to #9
#7 3:00 PM
TBD
Wahkiakum 1
@Kalama 11
Kalama to #12 Wahkiakum to #10
#8 3:00 PM
TBD
Rainier 15
@PWV 3
Rainier to #12 PWV to #10
 
Tuesday, May 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 1:00 PM
Adna HS
Onalaska 7
@Napavine 6
Onalaska to #13 Out
#11 3:00 PM
Mossyrock HS
Ocosta 0
@Adna 2
Adna to #15 Ocosta to #14
#10 3:00 PM
Adna HS
Wahkiakum 16
@PWV 1
Wahkiakum to #14 Out
#12 5:00 PM
Mossyrock HS
Kalama 6
@Rainier 1
Kalama to #15 Rainier to #13
 
Friday, May 10, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 1:00 PM
Adna HS
Onalaska 0
@Rainier 11
Rainier to #16 Onalaska to #17
#14 3:00 PM
Adna HS
Wahkiakum 1
@Ocosta 7
Ocosta to #16 Wahkiakum to #17
 
Saturday, May 11, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 10:00 AM
WF West HS
Onalaska 0
@Wahkiakum 4
Fifth Place Sixth Place
#16 1:00 PM
WF West HS
Rainier 4
@Ocosta 7
Third Place Fourth Place
#15 4:00 PM
WF West HS
Adna 3
@Kalama 4
Champion Second Place